Domek szkieletowy czy z balika

Nasi klienci często pytają nas "Jaka jest różnica między domkiem z balika a szkieletowym z desek?". Różnica oczywiście tkwi w technologii wykonania, którą postaramy się Państwu przybliżyć. Obydwie technologie mają swoje wady i zalety, które będą decydować o przeznaczeniu budynku.


Domek szkieletowy budowa

Na konstrukcję ściany szkieletowej drewnianej składać będą się pionowe słupki oraz poziome podwaliny, oczepy i nadproża. Elementy te połączone w jedną ramę utworzą nam szkielet ściany, który zewnętrznie zostanie obity deską elewacyjną, a wewnętrznie deską boazeryjną lub płytami GK. Zanim elewacja zewnętrzna zostanie przymocowana do słupków, należy na nich osadzić warstwę izolacji wiatrochronnej w postaci membrany. Będzie ona chronić dodatkowo budynek przed przewiewaniem. Od wewnątrz zaś, przed boazerią należy ułożyć warstwę folii paroszczelnej, która zapobiegnie zbyt szybkiemu przenikaniu wilgotngo powietrza do ściany. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach wilgotnych - łazienkach czy kuchniach. Szerokość słupków ściany szkieletowej idzie najczęściej w parze z planowaną grubością izolacji termicznej. Standardowe wymiary słupków to 40x100 dla wersji letniskowych oraz 40x150 dla wersji całorocznych. Pomiędzy słupkami umieszczana jest wełna mineralna o grubości 100 lub 150 mm. Elewację zewnętrzną stanowi deska frezowana na tzw. pióro-wpust o grubości 19mm, analogicznie elewacja wewnętrzna to podobna deska, ale o grubości 16mm. Tak zbudowana ściana ma odpowiednio 135 mm dla domków letniskowych i 185 mm dla domków całorocznych.

Ściany szkieletowe są częściowo prefabrykowane w warsztacie i przyjeżdżają na miejsce montażu w modułach. Montaż takiego domku odbywa się przez wyspecjalizowaną ekipę. Z uwagi na duże gabaryty ścian, domek trudno magazynować, dlatego wykonywany jest najczęściej na bieżąco. Niedogodność ta jest jednak równoważona zaletą indywidualnego podejścia do każdego zlecenia. Wykonując każdy domek osobno, możemy dowolnie modyfikować jego parametry.

Budowa domku z balika

Różni się ona od poprzedniej technologii głównie sposobem połączenia ścian. Konstrukcję stanowi balik, na którego zakończeniu wykonane jest zacięcie węgłowe pełniące rolę złącza z balikiem kolejnej ściany. Ściana utworzona z balika będzie zarówno elewacją wewnętrzną, zewnętrzną jak i konstrukcją budynku (dla wersji nieocieplanej). Aby wykonać domek z ociepleniem należy od wewnątrz utworzyć ruszt drewniany, który wypełnimy wełną i wykończymy boazerią. Ruszt taki wykonywany jest ze słupków 40x100 lub 40x150. Ściana może przypominać wersję szkieletową, jednak tutaj słupki będą stanowić jedynie dystans dla wypełnienia izolacji i wsparcie dla boazerii, nie będą pełnić roli konstrukcji. W przekroju ściany również występują warstwy wiatroizolacji oraz izolacji paroszczelnej. Grubość balika przy małych domkach ogrodowych to 28 mm, przy większych domkach letniskowcyh i całorocznych 45mm, a przy dużych domach 60mm i więcej. Domki z balika są stosunkowo łatwe w magazynowaniu, co przekłada się na dużo lepszą dostępność w sezonie. Jednak domek wykonany przed czasem będzie dawał mniejsze pole do modyfikacji. Polecane są często na domki działkowe.

Wady i zalety domów drewnianych to temat na osobny artykuł. Tutaj postaramy się porównać dwie wcześniej opisane technologie.

Wady i zalety domków szkieletowych

  • termin montażu należy rezerwować z większym wyprzedzeniem
  • montaż jedynie z wyspecjalizowaną ekipą
  • nieznacznie większe koszty transportu
  • modyfikacje często bez kosztów dodatkowych
  • indywidualne projekty zwykle nie podnoszą ceny
  • widoczna konstrukcja szkieletu przy wersjach nieocieplanych
  • malowanie ścian zewnętrznych przed montażem - w warsztacie

Wady i zalety domków z balika

  • wysoka dostępność w sezonie
  • możliwy samodzielny montaż
  • łatwy załadunek i niski koszt transportu
  • modyfikacje mogą wiązać się z kosztami dodatkowymi
  • indywidualne projekty podnoszą cenę o 15 - 20%
  • estetyczne wnętrze przy wersjach z ociepleniem i bez
  • malowanie domku po montażu

Trwałość domków szkieletowych i z balika jest porównywalna.

Domki drewniane producent

Domki Drewniane Doruch to producent domków drewnianych specjalizujący się w budowie domków letniskowych i całorocznych. Firma realizuje tanie domki drewniane o różnych wielkościach i zróżnicowanym wyposażeniu. Staramy się sprostać oczekiwaniom klientów poszukujących idealnego miejsca na letnie i zimowe wypady. Jako producent domków drewnianych dbamy o wysoką jakość materiałów używanych do produkcji. Zapewnia to solidną i trwałą konstrukcję na dziesięciolecia. Oferta producenta obejmuje domki z drewna idealne na pobyt rekreacyjny. Wiodącym produktem są jednak domki szkieletowe całoroczne, które sprawdzą się jako miejsce do zamieszkania. Naszym sztandarowym produktem jest domek drewniany całoroczny do 35m2 bez formalności, gotowy do meblowania. Firma oferuje również możliwość dostosowania się do indywidualnych potrzeb klienta. Jeśli interesują Cię tanie domki letniskowe, jako producent dostarczymy je.

Domki drewniane zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników

Mimo że ten typ budownictwa należy do mniejszości, należy zauważyć wyraźny trend wzrostowy. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat domki drewniane z przeznaczeniem na cele mieszkalne podwoiły grono swoich właścicieli. Wynika to z coraz większej świadomości nabywców. Doceniają oni już nie tylko walory klimatyczne i niepowtarzalny komfort odczuwalny w domkach z drewna. Dla wielu z nich jest to po prostu inwestycja. Energooszczędność takiego rozwiązania procentuje z każdym rokiem użytkowania. Koszt budowy gotowego domku drewnianego wykonanego w standardzie WT 2021 jest w dużej części przypadków niższy niż budynku tradycyjnego. To pozwala nam stwierdzić, że każdy rok użytkowania domków drewnianych możemy rozpatrywać w kategoriach zysku.

Domki z drewna - skokowy wzrost zainteresowania

Wzmożona ilość osób chętnych posiadać domek z drewna jest wynikiem przymusowej izolacji w okresie pandemii. Miała ona wpływ na wiele sfer naszego życia. Odbiło się to w silnej motywacji do posiadania własnego miejsca wypadowego. Nasza firma od lat produkująca domki z drewna pomogła w tym czasie dziesiątkom osób zagospodarować swoją działkę w ekspresowym tempie. Minimum formalności urzędowych i bardzo szybki czas montażu okazał się wówczas kluczowy. Dla wielu domki drewniane na działkę okazały się wybawieniem. Dziś stają przed nami kolejne wyzwania. W dobie nadchodzącego kryzysu oferujemy rozwiązania o mniejszym metrażu, ale niezmiennie wysokiej jakości. Poszerzamy swoją ofertę o domki do 70m2 stawiane bez pozwolenia na budowę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!