Domki bez pozwolenia

Dom całoroczny bez pozwolenia 70m2

W oparciu o zgłoszenie będzie nam wolno postawić:

 • Budynek rekreacji indywidualnej (BRI) - potocznie domek letniskowy
  • Dom letniskowy 70m2 - nieocieplany
  • Dom całoroczny 70m2 - ocieplony bez wymogów co do "grubości ocieplenia"
 • Dom mieszkalny, który musi być całoroczny i spełniać surowe standardy energetyczne, które weszły w życie w 2021r

    Domki letniskowe do 35m2 i 70m2     Domy do 70m2 - mieszkalne  
POZWOLENIE NA BUDOWĘ NIE NIE
WARUNKI ZABUDOWY 35M2 NIE/TAK TAK
WARUNKI ZABUDOWY 70M2 TAK TAK
OCZEKIWANIE NA W.Z. 90 DNI 21 DNI
ZGŁOSZENIE TAK TAK
PROJEKT SZKIC BUDOWLANY
PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA NIE TAK
PROJEKTANT BEZ WYMAGAŃ UPRAWNIONY
UWAGI URZĘDU 21 DNI 0 DNI
KIEROWNIK/DZIENNIK BUDOWY NIE TAK lub INWESTOR
UŻYTKOWANIE OBIEKTU BEZ WYMAGAŃ 14 OD ZAWIADOMIENIA
INWENTARYZACJA GEODEZYJNA TAK 14 OD ZAWIADOMIENIA

Od 3 stycznia 2022 roku w Polsce obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego, która umożliwia budowę domów całorocznych do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Domy bez pozwolenia muszę spełniać jednak określone warunki.

Domy mieszkalne warunki:

 • muszą być wolnostojące, parterowe, jednorodzinne
 • ich powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 m2
 • mogą posiadać poddasze użytkowe, ale łączna powierzchnia użytkowa obu kondygnacji nie może przekroczyć 90m2
 • muszą spełniać wymagania dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
 • dom wybudowany do własnych celów mieszkaniowych

Domy letniskowe warunki:

 • budynek przeznaczony do rekreacji indywidualnej
 • ich powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 m2
 • wolnostojący, parterowy bez użytkowego poddasza, może posiadać otwartą antresolę
 • rozpiętość elementów konstrukcyjnych wynosi do 6 metrów, wysięg wsporników do 2 metrów

Domy całoroczne bez pozwolenia 70m2 to doskonała propozycja dla osób, które chcą wybudować własny dom na działce rekreacyjnej lub w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Domki bez pozwolenia na działkach budowlanych lub rekreacyjnych

W większości wypadków Prawo Budowlane obliguje nas do bezwzględnego zgłoszenia faktu budowy do właściwego organu, tj. do Urzędu Miasta czy Starostwa Powiatowego. W wielu sytuacjach wystarczy właśnie samo zgłoszenie, w oparciu o które wolno nam stawiać domki bez pozwolenia:

 • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym np. garaże, altany, przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m2, pod warunkiem, że łączna liczba tych obiektów nie przekracza dwóch na każde 500m2 działki;
 • wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz budynków do 70 m2 z pewnymi ograniczeniami konstrukcyjnymi, pod warunkiem, że łączna liczba tych obiektów nie przekracza dwóch na każde 500m2 działki;

Domek bez pozwolenia

Domy drewniane bez pozwolenia do 70m2

Rządowy program „Polski Ład” wprowadził nowe przepisy dotyczące budowy domów do 70 m2. Dzięki nim osoby, które chcą wybudować własny domek bez pozwolenia, mogą to zrobić w uproszczonej procedurze, czyli na zgłoszenie. Dotychczas ta procedura obowiązywała tylko dla obiektów o maksymalnej powierzchni 35 m2. To znacznie ograniczało możliwości osób, które chciały łatwo i szybko wybudować np.

Dom drewniany 70m2 bez pozwolenia to dużo większą swoboda w aranżacji pomieszczeń

Zwiększenie powierzchni zabudowy domku letniskowego całorocznego 70m2 pozwala na dużo większą swobodę aranżacji wnętrza. Uzyskujemy dzięki temu znacznie większą powierzchnię użytkową budynku, w której można już wygodnie mieszkać przez cały rok.

Dotychczas domki letniskowe bez pozwolenia mogły mieć powierzchnię do 35 m2. Było to dość ograniczające, ponieważ w takim domu można było jedynie spędzać wakacje lub weekendy. Nowe przepisy pozwalają na budowę domów całorocznych bez pozwolenia o powierzchni do 70 m2. To znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne i wygodę mieszkania.

Jak urządzić domki całoroczne bez pozwolenia?

Aby urządzić dom bez pozwolenia całoroczny pod klucz musimy najpierw poznać nasz potrzeby oraz preferencje. Jeśli chcemy, aby dom był nowoczesny i funkcjonalny, możemy wybrać otwarty układ przestrzeni. Salon, kuchnia i jadalnia mogą być połączone w jeden duży pokój. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodne przemieszczanie się po domu i wygodne spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Jeśli natomiast chcemy, aby nasz domek bez pozwolenia był bardziej tradycyjny, możemy wydzielić osobne pokoje dla każdej z funkcji. Możemy również stworzyć w domu kącik wypoczynkowy lub gabinet.

Domek bez pozwolenia - idealny na działkę rekreacyjną

Domki drewniane całoroczne bez pozwolenia to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć własne miejsce wypoczynku na działce rekreacyjnej. W takim domu można komfortowo spędzać wakacje, weekendy lub po prostu relaksować się po pracy.

Domki całoroczne bez pozwolenia są również dobrym wyborem dla osób, które chcą mieszkać na wsi lub w małym mieście. W takim domu można wygodnie mieszkać przez cały rok, nawet zimą. Nasza oferta daje szeroki wybór domków bez pozwolenia na każdą porę roku.

Zwiększenie powierzchni zabudowy domu całorocznego bez pozwolenia 70m2 pozwala na dużo większą swobodę aranżacji wnętrza. Uzyskujemy dzięki temu znacznie większą powierzchnię użytkową budynku, w której można już wygodnie mieszkać przez cały rok.

Domki bez pozwolenia na ROD

Budowa domku na działkach ROD nie wymaga zgłoszenia do żadnego urzędu. Gotowe domki na działkę ROD zgłaszamy jedynie od Zarządu ROD, do którego należy się zwrócić przed przystąpieniem do prac. Zgodnie z obowiązującym Prawem Budowlanym na ROD wolno nam postawić domek bez pozwolenia o powierzchni zabudowy maksymalnie 35 m2 zarówno w miastach, jak i poza granicami miast. Wysokość obiektu nie może przekroczyć 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich. Rozważanie budowy należy rozpocząć od zapoznania się z regulaminem ROD. Przepisy nie precyzują zarówno rodzaju fundamentu, jak i kwestii budowy domku z poddaszem można więc przyjąć dowolność wyboru w tym temacie.


Domki mobilne bez pozwolenia

Domki na kołach traktowane są podobnie jak stacjonarne domki rekreacyjne. Wymagane będzie tutaj jedynie zgłoszenie, jeżeli są to domki mobilne do 35m2. Powyżej tej wielkości domek mobilny będzie można zgłosić na okres 180 dni, po tym okresie należy budynek przestawić.


Dodatkowe uwagi:

Domki drewniane bez pozwolenia mogą być potraktowane jako budynki parterowe jeśli ich poddasze będzie nieużytkowe lub wykonane w postaci antresoli. W powierzchnię zabudowy zwykle nie jest wliczany taras. Przepisy nie precyzują rodzaju fundamentu, zatem podłożem pod domek drewniany może być zwykły fundament, płyta betonowa czy bloczki betonowe. Przepisy mówiące o trwałym połączeniu z gruntem przestały już obowiązywać.

Formularz zgłoszenia budowy zawiera:

 • określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonania przewidzianych do realizacji robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia;
 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
 • w zależności od potrzeb należy załączyć odpowiednie szkice lub rysunki dotyczące planowanej inwestycji.  Nie jest wymagany projekt budowlany.

Zgłoszenia należy dokonać minimum 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeżeli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu w formie pisemnej możemy przystąpić do prac budowlanych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) m.in. (art. 29 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, z późniejszymi poprawkami z dnia 19 stycznia 2014)

Ostateczna interpretacja przepisów prawa budowlanego należy do urzędu (ewentualnie również Zarządu ROD) właściwego dla lokalizacji działki. Zamieszczone opracowanie ma wyłącznie cel informacyjny. Nasza firma nie bierze odpowiedzialności za nieprawidłowe stosowanie się do przepisów Prawa Budowlanego.