Domki drewniane całoroczne

Wykonywane są niezbędnym ociepleniem. Standardowo jest to wełna mineralna 100mm, na życzenie 150mm. Dzięki izolacji termicznej domek drewniany całoroczny zapewnia komfort użytkowania zarówno latem, jak i zimą. Wnętrze najczęściej wykańczamy boazerią, a jeśli klient tego sobie życzy, możemy zastosować płyty gipsowe. Okna we wszystkich naszych realizacjach to typowe rozwierno-uchylne okna PCV. Poniżej prezentowane domki drewniane całoroczne zostały zaprojektowane w takich wymiarach, aby można było je traktować jako domki bez pozwolenia. Oznacza to, że ich powierzchnia to maksymalnie 35m2. Taras w domku drewnianym stawiany jest w oparciu o odrębny przepis - bez zgłoszenia.

Domek szkieletowy czy z balika

Nasi klienci często pytają nas "Jaka jest różnica między domkiem z balika a szkieletowym z desek?". Różnica oczywiście tkwi w technologii wykonania, którą postaramy się Państwu przybliżyć. Obydwie technologie mają swoje wady i zalety, które będą decydować o przeznaczeniu budynku.


Domek szkieletowy budowa

Na konstrukcję ściany szkieletowej drewnianej składać będą się pionowe słupki oraz poziome podwaliny, oczepy i nadproża. Elementy te połączone w jedną ramę utworzą nam szkielet ściany, który zewnętrznie zostanie obity deską elewacyjną, a wewnętrznie deską boazeryjną lub płytami GK. Zanim elewacja zewnętrzna zostanie przymocowana do słupków, należy na nich osadzić warstwę izolacji wiatrochronnej w postaci membrany. Będzie ona chronić dodatkowo budynek przed przewiewaniem. Od wewnątrz zaś, przed boazerią należy ułożyć warstwę folii paroszczelnej, która zapobiegnie zbyt szybkiemu przenikaniu wilgotngo powietrza do ściany. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach wilgotnych - łazienkach czy kuchniach. Szerokość słupków ściany szkieletowej idzie najczęściej w parze z planowaną grubością izolacji termicznej. Standardowe wymiary słupków to 40x100 dla wersji letniskowych oraz 40x150 dla wersji całorocznych. Pomiędzy słupkami umieszczana jest wełna mineralna o grubości 100 lub 150 mm. Elewację zewnętrzną stanowi deska frezowana na tzw. pióro-wpust o grubości 19mm, analogicznie elewacja wewnętrzna to podobna deska, ale o grubości 16mm. Tak zbudowana ściana ma odpowiednio 135 mm dla domków letniskowych i 185 mm dla domków całorocznych.

Ściany szkieletowe są częściowo prefabrykowane w warsztacie i przyjeżdżają na miejsce montażu w modułach. Montaż takiego domku odbywa się przez wyspecjalizowaną ekipę. Z uwagi na duże gabaryty ścian, domek trudno magazynować, dlatego wykonywany jest najczęściej na bieżąco. Niedogodność ta jest jednak równoważona zaletą indywidualnego podejścia do każdego zlecenia. Wykonując każdy domek osobno, możemy dowolnie modyfikować jego parametry.

Budowa domku z balika

Różni się ona od poprzedniej technologii głównie sposobem połączenia ścian. Konstrukcję stanowi balik, na którego zakończeniu wykonane jest zacięcie węgłowe pełniące rolę złącza z balikiem kolejnej ściany. Ściana utworzona z balika będzie zarówno elewacją wewnętrzną, zewnętrzną jak i konstrukcją budynku (dla wersji nieocieplanej). Aby wykonać domek z ociepleniem należy od wewnątrz utworzyć ruszt drewniany, który wypełnimy wełną i wykończymy boazerią. Ruszt taki wykonywany jest ze słupków 40x100 lub 40x150. Ściana może przypominać wersję szkieletową, jednak tutaj słupki będą stanowić jedynie dystans dla wypełnienia izolacji i wsparcie dla boazerii, nie będą pełnić roli konstrukcji. W przekroju ściany również występują warstwy wiatroizolacji oraz izolacji paroszczelnej. Grubość balika przy małych domkach ogrodowych to 28 mm, przy większych domkach letniskowcyh i całorocznych 45mm, a przy dużych domach 60mm i więcej. Domki z balika są stosunkowo łatwe w magazynowaniu, co przekłada się na dużo lepszą dostępność w sezonie. Jednak domek wykonany przed czasem będzie dawał mniejsze pole do modyfikacji. Polecane są często na domki działkowe.

Wady i zalety domów drewnianych to temat na osobny artykuł. Tutaj postaramy się porównać dwie wcześniej opisane technologie.

Wady i zalety domków szkieletowych

  • termin montażu należy rezerwować z większym wyprzedzeniem
  • montaż jedynie z wyspecjalizowaną ekipą
  • nieznacznie większe koszty transportu
  • modyfikacje często bez kosztów dodatkowych
  • indywidualne projekty zwykle nie podnoszą ceny
  • widoczna konstrukcja szkieletu przy wersjach nieocieplanych
  • malowanie ścian zewnętrznych przed montażem - w warsztacie

Wady i zalety domków z balika

  • wysoka dostępność w sezonie
  • możliwy samodzielny montaż
  • łatwy załadunek i niski koszt transportu
  • modyfikacje mogą wiązać się z kosztami dodatkowymi
  • indywidualne projekty podnoszą cenę o 15 - 20%
  • estetyczne wnętrze przy wersjach z ociepleniem i bez
  • malowanie domku po montażu

Trwałość domków szkieletowych i z balika jest porównywalna.

Domki drewniane całoroczne do 35 m pod klucz

Każdy domek drewniany całoroczny przedstawiony w tej kategorii zbudowany jest w oparciu o sprawdzony system szkieletu drewnianego. Do produkcji wykorzystujemy jedynie certyfikowane drewno C24 lite oraz KVH. Do wypełnienia ścian używamy wełny mineralnej, którą zewnętrznie zabezpieczamy wiatroizolacją, a wewnętrznie folią paroszczelną. Taki układ ściany gwarantuje, że domek całoroczny sprawdzi się zarówno zimą jak i latem. Znaczna część naszych klientów użytkuje te budynki przez cały rok, ponieważ oferują one wszystkie udogodnienia normalnego domu, w tym kuchnię, salon, sypialnie i łazienkę. Dlatego też wyszliśmy z ofertą przygotowania dla Państwa domku drewnianego do 35 m pod klucz.

Domki drewniane całoroczne pod klucz - ceny

W naszych realizacjach dominują wersje deweloperskie domków drewnianych. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na domek całoroczny pod klucz cena wzrośnie o kilkanaście procent. Wszystko zależy od standardu wykończenia i zastosowanych materiałów. Jesteśmy otwarci na propozycje. Poszukujesz tanie domy drewniane całoroczne ceny możemy doposować do Twojego budżetu.

Gotowe domy pod klucz 150 tys do 200 tys

W naszej ofercie w tym przedziale cenowym większość domków będzie już wyposażona w instalacje - elektryczną, hydrauliczną, sanitarną (klient może również samodzielnie je wykonać). Standardowe rozmieszczenie gniazd, lamp oraz armatury sprawdza się praktycznie w każdym przypadku. Na życzenie klienta możemy ten etap zmodyfikować. W gestii nowego właściciela pozostaje umeblowanie pomieszczeń oraz tzw. białe montaże.

Zewnętrznie nasz domek drewniany jest praktycznie gotowy. Dach pokryty jest blachodachówką i posiada rynny PCV. Ściany są dwukrotnie malowane - pierwsza warstwa odpowiada za głęboką penetrację i impregnację drewna. Druga zaś będzie chroniła drewno przed czynnikami atmosferycznymi i pełniła rolę estetyczną. W menu po lewej stronie można zapoznać się z wzornikami kolorów. Trzecią warstwę lakierobejcy polecamy nałożyć w tym samym sezonie, kolejne co 6-8 lat.

W większości przypadków klienci decydują się nam powierzyć również przygotowanie fundamentu pod domek drewniany. Jest to dla nas o tyle wygodne, że mamy pewność co do finalnego efektu tych prac. W takim przypadku nic nas nie zaskoczy. Jeżeli jednak inwestor zdecyduje się na wykonanie tego etapu prac we własnym zakresie, musi trzymać się przesłanej przez nas dokumentacji.

Domki drewniane całoroczne pod klucz ceny oferty podstawowej nie obejmuje kosztu fundamentów oraz instalacji. Koszt tych dwóch czynników jest indywidualny dla każdej inwestycji. Ceny opcji dodatkowych można poznać kontaktując się z nami mailowo. Mimo to najczęściej konfigurowane domy pod klucz zwykle nie przekraczają 200 tys. zł.