Domki na działkę ROD

Domki drewniane na działkę wykonywane są głównie jako konstrukcje balikowe. Technologia ta pozwala produkować gotowe domki na działkę, których montaż może zająć nawet jeden dzień. Zaawansowana prefabrykacja daje możliwości przygotowania konstrukcji do samodzielnego montażu, z którym poradzić sobie może nawet osoba początkująca. Domki drewniane na działkę powstają przeważnie jako domki letniskowe, czyli w wersji nieocieplanej. Sezonowość działek rekreacyjnych sprawia, że użytkownicy decydują się najczęściej jedynie na izolację dachu, aby zapobiec nagrzewaniu wnętrza. Poniżej prezentowane modele odpowiadają potrzebom działkowców i spełniają wymogi ROD.

Domek szkieletowy czy z balika

Nasi klienci często pytają nas "Jaka jest różnica między domkiem z balika a szkieletowym z desek?". Różnica oczywiście tkwi w technologii wykonania, którą postaramy się Państwu przybliżyć. Obydwie technologie mają swoje wady i zalety, które będą decydować o przeznaczeniu budynku.


Domek szkieletowy budowa

Na konstrukcję ściany szkieletowej drewnianej składać będą się pionowe słupki oraz poziome podwaliny, oczepy i nadproża. Elementy te połączone w jedną ramę utworzą nam szkielet ściany, który zewnętrznie zostanie obity deską elewacyjną, a wewnętrznie deską boazeryjną lub płytami GK. Zanim elewacja zewnętrzna zostanie przymocowana do słupków, należy na nich osadzić warstwę izolacji wiatrochronnej w postaci membrany. Będzie ona chronić dodatkowo budynek przed przewiewaniem. Od wewnątrz zaś, przed boazerią należy ułożyć warstwę folii paroszczelnej, która zapobiegnie zbyt szybkiemu przenikaniu wilgotngo powietrza do ściany. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach wilgotnych - łazienkach czy kuchniach. Szerokość słupków ściany szkieletowej idzie najczęściej w parze z planowaną grubością izolacji termicznej. Standardowe wymiary słupków to 40x100 dla wersji letniskowych oraz 40x150 dla wersji całorocznych. Pomiędzy słupkami umieszczana jest wełna mineralna o grubości 100 lub 150 mm. Elewację zewnętrzną stanowi deska frezowana na tzw. pióro-wpust o grubości 19mm, analogicznie elewacja wewnętrzna to podobna deska, ale o grubości 16mm. Tak zbudowana ściana ma odpowiednio 135 mm dla domków letniskowych i 185 mm dla domków całorocznych.

Ściany szkieletowe są częściowo prefabrykowane w warsztacie i przyjeżdżają na miejsce montażu w modułach. Montaż takiego domku odbywa się przez wyspecjalizowaną ekipę. Z uwagi na duże gabaryty ścian, domek trudno magazynować, dlatego wykonywany jest najczęściej na bieżąco. Niedogodność ta jest jednak równoważona zaletą indywidualnego podejścia do każdego zlecenia. Wykonując każdy domek osobno, możemy dowolnie modyfikować jego parametry.

Budowa domku z balika

Różni się ona od poprzedniej technologii głównie sposobem połączenia ścian. Konstrukcję stanowi balik, na którego zakończeniu wykonane jest zacięcie węgłowe pełniące rolę złącza z balikiem kolejnej ściany. Ściana utworzona z balika będzie zarówno elewacją wewnętrzną, zewnętrzną jak i konstrukcją budynku (dla wersji nieocieplanej). Aby wykonać domek z ociepleniem należy od wewnątrz utworzyć ruszt drewniany, który wypełnimy wełną i wykończymy boazerią. Ruszt taki wykonywany jest ze słupków 40x100 lub 40x150. Ściana może przypominać wersję szkieletową, jednak tutaj słupki będą stanowić jedynie dystans dla wypełnienia izolacji i wsparcie dla boazerii, nie będą pełnić roli konstrukcji. W przekroju ściany również występują warstwy wiatroizolacji oraz izolacji paroszczelnej. Grubość balika przy małych domkach ogrodowych to 28 mm, przy większych domkach letniskowcyh i całorocznych 45mm, a przy dużych domach 60mm i więcej. Domki z balika są stosunkowo łatwe w magazynowaniu, co przekłada się na dużo lepszą dostępność w sezonie. Jednak domek wykonany przed czasem będzie dawał mniejsze pole do modyfikacji. Polecane są często na domki działkowe.

Wady i zalety domów drewnianych to temat na osobny artykuł. Tutaj postaramy się porównać dwie wcześniej opisane technologie.

Wady i zalety domków szkieletowych

  • termin montażu należy rezerwować z większym wyprzedzeniem
  • montaż jedynie z wyspecjalizowaną ekipą
  • nieznacznie większe koszty transportu
  • modyfikacje często bez kosztów dodatkowych
  • indywidualne projekty zwykle nie podnoszą ceny
  • widoczna konstrukcja szkieletu przy wersjach nieocieplanych
  • malowanie ścian zewnętrznych przed montażem - w warsztacie

Wady i zalety domków z balika

  • wysoka dostępność w sezonie
  • możliwy samodzielny montaż
  • łatwy załadunek i niski koszt transportu
  • modyfikacje mogą wiązać się z kosztami dodatkowymi
  • indywidualne projekty podnoszą cenę o 15 - 20%
  • estetyczne wnętrze przy wersjach z ociepleniem i bez
  • malowanie domku po montażu

Trwałość domków szkieletowych i z balika jest porównywalna.

Domek na działce ROD jakie wymiary?

Parametry jakim powinny odpowiadać domki drewniane na działkę ROD zmieniały się na przestrzeni lat. Jeszcze kilka - kilkanaście lat temu były bardziej rygorystyczne niż dziś. Właściciele ogrodów działkowych przed rozpoczęciem budowy domku ogrodowego na działce ROD są zobowiązani zapoznać się z przepisami Polskiego Związku Działkowców, które wyczerpująco regulują te kwestie. Od roku 2015 (do dziś) ogrody miejskie i pozamiejskie obowiązują te same ograniczenia.

Powierzchnia zabudowy domku na działkę ROD wynosi do 35m², wysokość do 5m przy dachu dwuspadowym stromym i do 4m przy dachu płaskim. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

W naszej ofercie wszystkie domki na działkę ROD zarówno ogrodowe jak i z balika spełniają te wymogi. Przed postawieniem domku na działce należy ten fakt zgłosić do Zarządu ROD. Nie wiąże się to z żadną opłatą i w znaczącej części przypadków proces rozpoczęcia budowy przebiega bez komplikacji. Typowa odległość domku ogrodowego od działki sąsiada to 3m bez okna oraz 4m z oknem, ale z praktyki wiemy, że na części działek odległości te mogą być mniejsze. O tę kwestię warto dopytać w Zarządzie.

Kwestie dotyczące budowy altany działkowej regulują przepisy zawarte w:

  • Ustawie Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.
  • Ustawie o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 13 grudnia 2013 r.
  • Regulaminie ROD

Gotowe domki na działkę ROD

Nasza oferta przedstawia domki na działkę z montażem oraz szerokim wyborem opcji dodatkowych. Aby uznać domek ogrodowy za gotowy należy poza ceną podstawową doliczyć montaż, pokrycie dachu, malowanie. Kwestia podłoża jest otwarta. Możemy dostarczyć rysunki do wykonania we własnym zakresie lub zaoferować gotowe podłoże. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca do relaksu w słońcu, zabawiania gości, czy po prostu przechowywania sprzętu ogrodniczego, gotowy domek ogrodowy może być idealnym rozwiązaniem.

Gotowe domki na działkę ROD to świetny sposób na dodanie dodatkowej przestrzeni życiowej bez konieczności przechodzenia przez kłopoty związane mozolnym budowaniem w tradycyjnej technologii murowanej. Mogą być budowane na zamówienie, aby dopasować je do konkretnych potrzeb i preferencji lub wybrane z szerokiej gamy gotowych modeli. Domki ogrodowe są dostępne w różnych stylach i rozmiarach, aby dopasować się do każdego budżetu. Mogą być używane do wszystkiego, od domowego biura lub siłowni do sypialni dla gości lub pokoju zabaw. Czas realizacji na miejscu to często nawet jeden dzień!

Jeśli interesują Cię gotowe domki na działkę ROD, możesz na nas liczyć. Dostarczymy domek z montażem, w pełni wykończony i z niezbędnymi instalacjami. Działamy w tej branży od kilkunastu lat i wiemy jak budować dobrze i na lata. Nasze doświadczenie to nie tylko umiejętności i narzędzia. Wiemy jak stawiać domki funkcjonalne i dobrze przemyślane. Przez lata naszej działalności udało nam się wypracować rozwiązania, które eliminują dziesiątki źle podjętych decyzji. Nie odkrywaj nowych lądów, skorzystaj z naszego doświadczenia i miej spokojną głowę, my zajmiemy się wszystkim.