Fundament pod domek letniskowy

Jeśli poszukujesz wykonawcy fundamentu pod domek letniskowy

zapraszamy do kontaktu +(48) 695 539 183

Fundament pod dom letniskowy - Wybór optymalnej technologii

Budowa domku drewnianego daje szeroki wachlarz możliwości, jeśli idzie o wybór sposobu fundamentowania. Konstrukcja drewniana jest znacznie lżejsza od murowanej, co pozwala zastosować inny rodzaj fundamentów. Nie mniej jednak należy pamiętać o dostosowaniu ich rodzaju oraz wymiarów do warunków gruntowych panujących na działce. Bez względu na formę prawną stawianego domku, kwestie fundamentów warto powierzyć fachowcom. Jest to etap budowy, którego nie da się w przyszłości poprawić.

Dla budynków z pozwoleniem na budowę

Wykorzystując gotowy projekt budynku, otrzymujemy również powtarzalny schemat fundamentu, który czasem może okazać się nieodpowiedni do naszych warunków gruntowych. Z uwagi na to uprawniony projektant dokonując adaptacji projektu do naszej działki, odpowiednio dobiera schemat fundamentów. Może to nam przysporzyć lub oszczędzić części kosztów. Wszystko zależy od jakości gruntu jaki zastaniemy na działce. 

Dla budynków na zgłoszenie

Jeśli interpretacja odpowiedniego urzędu nie stanowi inaczej, mamy tutaj całkiem szerokie pole manewru. Małe gotowe domki na działkę ROD czy narzędziownie zadowolą się podłożem z bloczków betonowych. W tym celu zbiera się warstwę humusu i układa kolejno bloczki do zaplanowanej wysokości. Miejsce po zdjętej warstwie humusu można wypełnić mieszanką suchego betonu lub kruszywa oraz odpowiednio zagęścić. Dla domków o bardziej znaczącej wadze dobrym rozwiązaniem będzie wylanie punktowych podpór osadzonych na stopie. Łączna powierzchnia podpory w gruncie będzie miała bezpośredni wpływ na stabilność domku. Domki w rozmiarze od 35m2 oraz z poddaszami a także te na mniej nośnych terenach poleca się wykonywać na płycie fundamentowej, która przenosi obciążenie budynku na znacznie większej powierzchni.

Fundament punktowy pod domek drewniany - stabilne i ekonomiczne rozwiązanie

Ten rodzaj fundamentowania prezentuje dobry stosunek jakości do ceny i jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem dla domków poniżej 35m2. Obciążenie budynku przenoszone jest na pojedyncze punkty podparcia, co skutkuje równomiernym rozkładem sił. Każdy z nich osadzony jest na stopie betonowej zalanej w gruncie. Ilość punktów podparcia zależna jest od konkretnego projektu, jednak możemy przyjąć ogólnie dwa podejścia:

 • Pierwsze, w którym podpieramy każdy legar podłogowy z osobna. Średnia ilość punktów podparcia dla domku 35m2 to ok 45-50 szt. Taką gęstość narzuca nam rozstaw podparć dla deski podłogowej.
 • Drugie, w którym stosujemy dodatkową poprzeczną kratownicę drewnianą usztywniającą cały budynek. Zwykle pozwala to na zmniejszenie ilości punktów podparcia o ok połowę, przy zachowaniu wysokiej stabilności budynku.

Dla lekkich konstrukcji drewnianych, fundament punktowy stanowi efektywne rozwiązanie, redukując koszty budowy poprzez ograniczenie ilości materiałów używanych do fundamentów tradycyjnych. Fundament punktowy pod domek drewniany to podejście, które łączy wysoką stabilność konstrukcji z krótkim czasem realizacji. Sprawdza się w większości spotykanych podłoży.

Domek na bloczkach betonowych - Stabilność a ekonomia budowy

Budowa domu na działce często wymaga rozważenia bardziej ekonomicznych rozwiązań fundamentowych. Jednym z nich jest domek na bloczkach betonowych. To również rodzaj fundamentów punktowych, jednak tutaj zwykle nie wykonuje się stóp betonowych. Warunkiem zastosowania tej technologii jest stabilność gruntu pod domkiem. Jeśli jest inaczej należy dokonać jego wymiany, co w części wypadków wykluczy ekonomiczne uzasadnienie stosowania tego rodzaju podłoża. Dlatego domek na bloczkach betonowych będzie najodpowiedniejszy dla małych domków ogrodowych czy narzędziowych. W najprostszym przypadku możemy zatopić jeden bloczek w gruncie, a kolejny ułożyć na nim (na sucho lub na zaprawie).

Płyta fundamentowa pod domek 35m2 - Solidna podstawa

W przypadku domków letniskowych o powierzchni powyżej 35 m2 lub tych położonych na gruntach o niskiej nośności, warto rozważyć zastosowanie fundamentu płytowego. Jest to rozwiązanie, które zapewnia odpowiednią stabilność domku w każdych warunkach.

Płyta fundamentowa to monolityczna warstwa zbrojonego betonu, która ma największą powierzchnię przenoszącą obciążenie budynku na grunt. W porównaniu do tradycyjnych ław fundamentowych, płyta fundamentowa wypada korzystniej cenowo. Znacząco szybszy czas realizacji powoduje, że większość kosztów inwestujemy w solidny materiał, nie zaś w robociznę.

Zalety fundamentu płytowego:

 • Duża stabilność
 • Szybki czas realizacji
 • Długowieczność
 • Możliwość ukrycia instalacji pod płytą fundamentową

Domki drewniane nie tworzą mostków termicznych, które powodowałyby ucieczkę ciepła poprzez ściany do fundamentów. Z tego powodu można rozważyć przeniesienie izolacji termicznej z płyty fundamentowej bezpośrednio pod podłogę. Pozwala to na uzyskanie grubszego ocieplenia podłogi przy niższych kosztach.

Fundament pod domek 35m2 koszt

Koszt fundamentu pod domek letniskowy zależy od rodzaju technologii, rozmiaru domku oraz warunków gruntowych.

 • Domek na bloczkach betonowych: Koszt fundamentu na bloczkach betonowych wynosi około 100-200 zł za metr kwadratowy.
 • Fundament punktowy pod domek drewniany: Koszt fundamentu punktowego wynosi około 150-300 zł za metr bieżący.
 • Płyta fundamentowa pod domek: Koszt fundamentu płytowego wynosi około 400-600 zł za metr kwadratowy.

Przykłady fundamentów pod domek letniskowy

 • Domek o powierzchni 35 m2, położony na gruncie o dobrej nośności:
  • Fundament na bloczkach: koszt około 4 000-7 000 zł
  • Fundament punktowy: koszt około 7 000-12 000 zł
  • Fundament płytowy: koszt około 16 000-22 000 zł
 • Domek o powierzchni 70 m2, położony na gruncie o dobrej nośności:
  • Fundament na bloczkach - niewskazany
  • Fundament punktowy - niewskazany
  • Fundament płytowy: koszt około 36 000-50 000 zł

Jaki fundament pod domek letniskowy drewniany 35m2

W przypadku domku letniskowego o powierzchni 35 m2, położonego na gruncie o dobrej nośności, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie fundamentów punktowych na stopach betonowych. W miejscu każdego punktu podparcia dokonujemy odwiertu lub wykopu, który następnie zalewamy betonem. Na tak przygotowanej stopie murujemy jedną lub więcej warstw bloczków betonowych do uzyskania oczekiwanego poziomu fundamentu. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i szybkie w wykonaniu, jednak zwykle wykonywane przez fachowców.

Odpowiedź na pytanie jaki fundament pod domek letniskowy drewniany 35m2 zależy od kilku czynników. Ważne jest, aby dostosować rodzaj fundamentu do wielkości, wagi domku oraz warunków gruntowych panujących na działce. Warto również rozważyć koszt fundamentu pod domek 35m2 na jaki jesteśmy gotowi.

Domek bez fundamentu - czy to możliwe?

Czy budowa domku bez fundamentu to realna opcja? Istnieje możliwość postawienia np. domku narzędziowego bez stosowania dodatkowych podpór z zachowaniem stabilności takiego rozwiązania. W tej sytuacji zachodzi jednak realne ryzyko podciągania wilgoci do drewnianej podstawy budynku. Należy więc zapewnić izolację przeciwwilgociową drewnianych elementów domku. Aby tego dokonać nie wystarczy impregnacja legarów. Podstawę domku należy odizolować od podpór odpornych na degradację przez wilgoć. Najprostszym i najtańszym wyjściem będzie zastosowanie bloczków betonowych jak podpór dla legarów. O tym rozwiązaniu pisaliśmy powyżej.

Jeśli poszukujesz wykonawcy fundamentu pod domek letniskowy

zapraszamy do kontaktu +(48) 695 539 183