Łazienka w domku drewnianym
Nasi klienci często zastanawiają się jak wykończyć łazienkę w domku drewnianym. Pytanie to zadawane jest z obawy o zabezpieczenie przed wilgocią. Aby na nie odpowiedzieć musimy zastanowić się w jaki sposób zamierzamy użytkować łazienkę w naszym domku drewnianym.
Jeśli mówimy o domku na własne potrzeby, o który będziemy sami dbać, wówczas możemy zdecydować się nawet na pełne wykończenie w drewnie. Woda jaką ochlapiemy boazerię (lakierowaną) powinna z niej swobodnie spłynąć, a każda rozsądna osoba wie, że mokrą podłogę należy zetrzeć. Warunkiem jaki jest konieczny aby utrzymać wnętrze w dobrym stanie jest przede wszystkim zastosowanie pełnej kabiny prysznicowej. Nie może ona wykorzystywać elewacji łazienki jako ścianki. Szczelność takiej armatury wykluczy nam przedostawanie się wilgoci do wnętrza ściany, a to pozwoli na użycie boazerii jako elewacji wewnętrznej. Rezygnując z odpływu liniowego i stawiając na tradycyjny brodzik możemy również pokusić się o zastosowanie deski podłogowej (tutaj możemy zabezpieczyć ją lakierem jachtowym). Oczywiście wykorzystując taką armaturę możemy dobezpieczyć się ścianami z glazury uprzednio stosując izolacje w płynie.
Budując domki drewnine na wynajem musimy liczyć się z mniejszą dbałością użytkowników niż nasza własna. Tradycyjny brodzik i szczelna kabina byłaby więc tutaj wskazane. W przeciwnym wypadku należy niezwykle starannie podejść do izolacji przeciwwilgociowej wnętrza łazienki. Warto również rozważyć stosowane dawniej kratki ściekowe, które odprowadzą nadmiar wody w razie awarii. W dobrze zabezpieczonej łazience jedynie awaria i niekontrolowany wypływ wody może doprowadzić do poważnych następst.
Kolejnym zagadnieniem o jakim warto wspomnieć jest ogrzewanie łazienki w domku drewnianym. Jeśli postawiliśmy na klimatyzację lub kominek, łazienka może okazać się niedogrzana. Naszą wskazówką, poza oczywistym montażem grzejnika drabinkowego elektrycznego, jest zastosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego. Zestaw mat grzejnych to koszt kilkuset złotych. Montuje się je na etapie układania terakoty. Mata wtapiana jest w klej do płytek. Z naszej strony dokładamy zasilanie takiego zestawu i wyprowadzamy puszkę pod montaż sterownika / termostatu. Finalny koszt ogrzewania podłogowego łazienki (wliczając dodatkowy obwód elektryczny) jest więc stosunkowo niski. Można go porównać do ceny przyzwoitego grzejnika drabinkowego
Łazienka w domku z drewna to najważniejsze pomieszczenie w systemie wentylacji zwłaszcza domków całorocznych. Jeśli domek posiada komin, wówczas należy przewidzieć w nim kanał wentylacyjny. W przypadku domków z alternatywnym ogrzewaniem przewidzieć należy kanały wentylacyjne ścienne. Sama kratka wentylacyjna może zostać dodatkowo wyposażona w wentylator sterowany manualnie (przełącznikiem np. przy lustrze) lub wyzwalany czujnikiem wilgotności (jeśli wentylator taki posiada).
Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej w domku drewnianym realizowane jest przy użyciu bojlera elektrycznego. To rozwiązanie nie jest obciążeniem dla instalacji elektrycznej i zapewnia strumień ciepłej wody o normalnym przepływie. Zastosowanie przepływowego podgrzewacza będzie wymagało dedykowanego obwodu trójfazowego o znacznej mocy. Podgrzewacze przepływowe jednofazowe lub o małych mocach nie zapewnią komfortu. Strumień wody nie będzie wystarczająco duży, aby swobodnie czerpać ją do kąpieli. W naszych projektach łazienka zwykle zlokalizowana jest blisko kuchni. Pozwala to minimalizować długość instalacji hydraulicznej oraz niweluje potrzebę stosowania dwóch punktów spustu wody na zimę. Krótkie odcinki zapewniają również natychmiastowe pojawienie się ciepłej wody w kranie.