Ogrzewanie w domku drewnianym

Często pojawiającym się tematem w rozmowach z osobami planującymi budowę domku z drewna jest ogrzewanie w domku drewnianym. Pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi na myśl jest oczywiście kominek, piecyk czy zwykła koza. I jest to stosunkowo częsty wybór jeśli idzie o budynki rekreacyjne. Warto jednak zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Spróbujmy wymienić i porównać kilka podstawowych opcji.

  • Ogrzewanie kominkiem - poza samym jego zakupem, będzie wymagało postawienia komina, jego obróbek ponad dachem i wewnątrz budynku. Sam komin możemy stawiać w systemie murowanym lub metalowym. Obydwie wersje powinny być izolowane i przewidziane do współpracy z różnymi paliwami - drewno, pellet. System murowany z wkładem ceramicznym jest zwykle żywotniejszy od wersji metalowej. Całą inwestycja to koszt powyżej 10 tys. zł. Koszty związane z opalaniem są umiarkowane jeśli idzie o pellet i bardziej przystępne jeśli idzie o drewno. W opozycji do niepowtarzalnego klimatu w domku drewnianym z kominem stoi funkcjonalność takiego rozwiązania. Przy budynkach rekreacyjnych palenie w kominku może być przyjemne. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę codzienne rozpalanie w budynku mieszkalnym, powoli zaczniemy zapominać o klimacie. Plusem jaki należy zauważyć jest niezależność takiej formy ogrzewania od dostaw prądu (poza wersjami piecyków z podajnikiem).
     
  • Ogrzewanie klimatyzacją / pompą ciepła to wbrew pozorom inwestycja mniej kosztowna niż poprzednie rozwiazanie. Biorąc pod uwagę tylko jedną jednostkę wewnętrzną, inwestycja będzie oscylować wokół połowy kosztów wersji z  kominkiem. Jednak dla większego komfortu, poza parterem, powinniśmy zastosować również jednostkę wewnętrzną na poddaszu. Dodatkowo będzie to duży plus przy schładzaniu tej kondygnacji latem. W tym rozwiązaniu nakład nadal powinien być niższy w porównaniu do wcześniejszego sposobu ogrzewania domku drewnianego. Funkcjonalność tego rozwiązania jest nieporównywalnie wyższa, a jeśli weźmiemy pod lupę rachunki wypadają lepiej niż opalanie pelletem i nieco gorzej niż suchym drewnem.
     
  • Ogrzewanie elektryczne w domku drewnianym może być inwestycyjnie najtańsze, ale w perspektywie opłat niestety mało pobłażliwe dla naszego portfela. Najprostsza wersja sprowadza się do zakupu zwykłego grzejnika elektrycznego. Dla komfortu powinniśmy wziąć pod uwagę grzejnik w każdym pomieszczeniu. Suma może zmieścić się nawet w kilkuset złotych. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które nie planują użytkowania domku przez cały okres zimy, w horyzoncie wielu lat. Sporadyczne wypady do domku drewnianego w okresie zimowym predysponują do wyboru właśnie takiej formy ogrzewania budynku. 
     
  • Ogrzewanie matami grzewczymi / promiennikami podczerwieni - ta forma ogrzewania bazuje na innej formie emisji ciepła. Tradycyjny grzejnik korzysta głównie z konwekcji przy oddawaniu ciepła, folie grzewcze zaś z promieniowania. Rozwiązanie to należy rozpatrywać nadal jako kategoria ogrzewania prądem i liczyć się z podobnymi kosztami. Różnicą może być tutaj inne odczucie ciepła, ponieważ grzejnik tego typu funkcjonuje na bazie ogrzewania przedmotów nie zaś bezpośrednio samego powietrza. Funkcjonalność ogrzewania matami jest równie przystępna jak poprzednie dwa rozwiązania, jednak inwestycja będzie droższa niż wersja z grzejnikami elektrycznymi, a sam montaż nie może nie być taki oczywisty.

Opierając się o domek drewniany całoroczny Gilbert XL wyliczyliśmy szacunkowe zapotrzebowanie na energię potrzebnado ogrzania budynku.
Do obliczeń przyjęliśmy domek o powierzchni podłóg pateru i poddasza łącznie 63 m2, przy wysokości pomieszczeń 230 cm.

  • Grubość ścian zewnętrznych - 18,5 cm, wypełnionych wełną mineralną 15 cm
  • Izolacja podłogi parteru - 10 cm wełny
  • Izolacja dachu - 15 cm wełny
  • Ilość okien PCV dwuszybowych  5 szt.
  • założona temperatura w pomieszczeniach 21º C
  • wentylacja budynku naturalna

Całkowite roczne zużycie energii dla tak skonfigurowanego domku z drewna to 6900 kWh na ogrzewanie, nie licząc CWU.
Maksymalna wyliczona w moc grzewcza urządzenia to 3,4 kW (przy założeniu temp. zewnętrznej - 20º C), zaś moc średnia to 1,6 kW (przy założeniu temp. 1,5º C).

Roczny koszt ogrzewania (wyliczenia na rok 2020) to odpowiednio:

  • drewno 1100 zł
  • pompa ciepła powietrzna 1400 zł
  • klimatyzacja z funkcją grzania 1400 zł
  • ogrzewanie elektryczne w taryfie nocnej 2100 zł
  • ogrzewanie elektryczne w zwykłej taryfie 4200 zł

Wyniki obliczeń są oczywiście orientacyjne i mogą nieznacznie odbiegać od rzeczywistych, ale są doskonałym punktem do szacowania zapotrzebowania na energię naszego budynku. Warto również zauważyć, że ogrzewanie elektryczne w preferencyjnej taryfie należy łączyć z akumulacją ciepła, tak aby w czasie droższej taryfy budynek mógł pozyskiwać ciepło np. z nagrzanej warstwy posadzki.

Podsumowując nasuwa się stwierdzenie, że forma ogrzewania zależy głównie od przeznaczenia domku drewnianego i kosztów, które możemy ponieść na początku inwestycji lub rozłożyć je w latach.